Syrjäytetäänkö hänet? Espanjan hallitus ryhtyy toimiin Tebasia vastaan

28.10.2026

Javier Tebas on joutunut uuteen vastakkainasetteluun, joka voisi vaikuttaa hänen tulevaisuuteensa Espanjan pääliigan liiton puheenjohtajana. Hänen kiistansa Real Madridin kanssa on nyt siirtynyt oikeudelliselle uralle, avaten uudelleen hänen suhteensa espanjalaisiin urheilulaitoksiin ja herättäen kysymyksiä siitä, millaisia rangaistuksia hän saattaisi kohdata tulevina aikoina.

Hallitus Tebasia vastaan

AS-lehden mukaan Espanjan hallitus ilmoitti torstaina, että Urheilun hallinto-oikeus oli päättänyt ryhtyä toimiin omasta aloitteestaan. Neuvosto teki valituksen Tebasia vastaan Urheilun hallinto-oikeudelle lausumien vuoksi, joissa hän vertasi Real Madridin ja sen televisiokanavan käyttämää viestintämenetelmää natsien propagandaan liittyneeseen Joseph Goebbelsiin, Saksan propagandaministeriin.

Viime viikolla Tebas puhui niistä, joita hän kuvaa Goebbelsin propagandamekanismeiksi, viitaten Real Madridin viestintämenetelmiin. Tämä sai Urheilun hallinto-oikeuden pyytämään oikeutta arvioimaan, muodostivatko lausumat vakavan loukkauksen, joka vaikuttaa urheilun arvoon tai maineeseen espanjalaisen urheilulain mukaan.

Yhteisymmärryksen puute urheilun toimijoiden ja institutuioiden välillä on perusta ympäristön ylläpitämiselle, jossa vallitsee yhteiselo ja reilun pelin periaate, neuvosto selitti. Se huomautti, että Urheilun hallinto-oikeus arvioisi, missä määrin oikeudelliset säännökset koskevat Espanjan pääliigan liiton puheenjohtajan lausumia.

Onko hänellä riski saada keskeytys tehtävistään?

Toimien keskeyttäminen tehtävistään kuuluu merkittävimpien mahdollisten seuraamusten joukkoon, mikäli oikeuslaitos katsoo lausumien kohdanneen vakavan loukkauksen. Valituksen vieminen eteenpäin ei kuitenkaan tarkoita, että hänet tuomittaisiin tai erotettaisiin virastaan. Asia riippuu siitä, miten oikeuslaitos arvioi tosiseikat ja sovellettavat oikeudelliset säännökset.

Tebas oli aiemmin puolustanut lausumiaan. Hän korosti, että vertaus rajoittui propagandaan ja viestintämenetelmiin eikä kohdistunut natsien ideologiaan tai Real Madridin kannattajiin.

Hän otti myös kantaa Korkean urheiluneuvoston puheenjohtajaan Jose Manuel Rodríguez Uribesin koskien mahdollisuutta viedä tapa oikeudelliseen käsittelyyn. Miksi, hän kysyi, ei ollut tehty samanlaista toimenpidettä Florentino Pérezin lausumiin siitä, että seuraa oli väärin kohdeltu mestaruustaistelussa johtuen tuomareiden päätöksistä?

Vastausvalitus avaa uuden rintaman

Samanaikaisessa kehityksessä ”Transparency and Democracy in Sport” -yhdistys kertoi aikovansa tehdä rikosilmoituksen lähiaikoina Korkean urheiluneuvoston puheenjohtajaa ja hänen varajäsentään vastaan urheilun oikeudellisiin asioihin liittyvissä hallinnollisista rikkomuksista epäiltyinä velvollisuuksiensa laiminlyönnistä.

Miguel Angel Galan, yhdistyksen puheenjohtaja, sanoi, että Tebasia vastaan aiemmin esitetyt yhdeksän valitusta ovat olleet yli vuoden ajan vireillä ilman että niitä on ohjattu Urheilun hallinto-oikeuteen, vaikka lain mukaan niiden tulisi ohjautua.

Asia etenee nyt kahdella rinnakkaisella polulla: hallituksen aloittama valitus Tebasin lausumien arvioimiseksi sekä vastatoimi, joka kyseenalaistaa, miten Korkea urheiluneuvosto käsitteli aiemmat valitukset.

Näiden kahden reitin välissä Espanjan pääliigan liiton puheenjohtajan tulevaisuus pysyy kiinni siinä, mitä pätevät oikeudelliset elimet päättävät.

contact@tervarit.fi

Olen oululainen urheilutoimittaja ja intohimoinen jalkapallon seuraaja. Tervareissa kirjoitan suomalaisen ja kansainvälisen jalkapallon ajankohtaisista uutisista, pelaajista ja otteluiden kiinnostavimmista käänteistä. Haluan tuoda lukijoille tarinoita, jotka tekevät jalkapallosta paljon enemmän kuin pelkän pelin.