Kierroksella 8 nähtiin useita odottamattomia tuloksia, ja loukkaantumiset aiheuttavat ongelmia joidenkin suositumpien Fantasy Premier League -valintojen kanssa, joten managerien on tehtävä päätöksiä ennen lauantain määräaikaa.
Bournemouthin ohjelma kääntyy suotuisasti, Aston Villalla kärkimies löytää formansa ja Tottenhamilla on mielenkiintoinen kotikohtaaminen Crystal Palacea vastaan.
Tässä viisi pelaajaa, joiden tuominen GW9:lle on harkinnan arvoista. Haluatko lisää Fantasy-vinkkejä? Voit myös lukea oppaamme GW9:n pelaajista, jotka kannattaa jättää pois GW9.
1. Nicolas Jackson (Aston Villa) – FPL:n kuuma nimi
Hinta: 6,8m
Omistus: 12%
Pelipaikka: Hyökkääjä
Vastustajat: FUL (Koti), MUN (Vieras), SUN (Koti)
Jackson vaikuttaa paljon paremmalta FPL-vaihtoehdolta kuin kuukausi sitten. Neljä maalia viimeisissä neljässä liigarissä, mukaan lukien molemmat maalit Villan 2–1-voitossa Manchester Cityä vastaan, ovat tuoneet 30 pistettä GW5 jälkeen.
Taustatiedot antavat kuitenkin varoituksen: hänen neljä liigamaaliaan on tullut noin 1,8 xG:n mukaan, joten hän ei tule jatkossakaan viimeistelemään kaikkea.
Mutta Jackson puristaa laukauksen esiin noin 20 minuutin välein viime aikoina, ja otteluohjelma on vaikea ohittaa. Kotiin tuleva Fulham on ensimmäinen vastustaja, sitä seuraavat Manchester United, Sunderland ja Ipswich.
6,8m hintaisena hän on hyvin houkutteleva korvaaja loukkaantuneelle Joao Pedrolle.
2. Marcus Tavernier (Bournemouth) – FPL-tähti vireessä
Hinta: 6,4m
Omistus: 19,8%
Pelipaikka: Keskikenttäpelaaja
Vastustajat: LEE (Koti), IPS (Vieras), NFO (Koti)
Tavernier on tullut vaikeasti ohitettavaksi, vaikka korostimme hänet viime viikolla.
Cherriesin peluri on osunut maalein peräkkäin Sunderlandia ja Manchester Unitedia vastaan, ja nousee näin viiteen maaliin sekä 52 FPL-pisteeseen.
Lukuihin ei vaikuta pelkästään viimeistely: hän on luonut viisi suurta tekopaikkaa, itse ottanut viisi tekopaikkaa ja on mukana Bournemouthin erikoistilanteissa.
Bournemouthin kotipeli Leedsiä vastaan alkaa jaksoa, johon kuuluu myös kohtaamisia Ipswich Townin, Nottingham Forestin ja Fulhamin kanssa.
On kuitenkin varhaisen huolenaiheen: Tavernier muuntaa laukauksistaan lähes kolmanneksen – paljon enemmän kuin aiempina kausina, joten maalit voivat hidastua. 6,4m hinnalla tämän sarjan runko tekee hänestä edelleen ostamisen arvoisen.

3. Cole Palmer (Chelsea) – takaisin pelikiellon jälkeen FPL:ään
Hinta: 9,8m
Omistus: 27%
Pelipaikka: Keskikenttäpelaaja
Vastustajat: MUN (Koti), SUN (Vieras), LEE (Koti)
Palmer saattaa olla hankala ostos Chelsea:n tappion jälkeen Spursia vastaan, mutta en anna yhden heikon suorituksen pysäyttää minua.
Englannin maajoukkuemiehen tilastot, 25 laukausta ja 17 luotua tekopaikkaa, ovat molemmat Chelsea:n ennätyksiä, ja hän on ollut osallisena kahdeksassa suuremmassa tekopaikassa.
Manchester United, joka on yhä ilman puhdasta nollapeliä liigassa, vierailee Stamford Bridgen luona ennen Chelseaa kohtaamassa Sunderlandin ja Leedsin.
Palmer on myös käytettävissä tämän viikonlopun aikana pahan viikon jälkeen punaisen kortin jälkeen Spursia vastaan, kun hän on suorittanut pelikiellon Liigacupissa.
Joao Pedro’n reiden rasitus on todellinen huolenaihe, koska Chelsea vaikutti ideoinnin puutteelta ilman häntä, mutta Palmer säilyttää rangaistuspotkut ja on heidän todennäköisin paluupisteensä.

4. Pedro Porro (Tottenham) – FPL DEFCON-pisteet
Hinta: 5,3m
Omistus: 4,8%
Pelipaikka: Puolustaja
Vastustajat: CRY (Koti), LEE (Vieras), IPS (Koti)
Porro on houkutteleva kiinnitys, jos hän on valmis aloittamaan. Palace on antanut paljon pääpelaamisen erikoistilanteista ja näytti haavoittuvalta heidän vasemmalta puoleltaan, mikä sopii hänen keskityksiinsä oikealta puolustajalta.
Spurs saa seuraavaksi vastustajikseen Leedsin ja Ipswichin, joten tavoiteltavia otteluita on useampia. Haasteena on Porro’n reisilihas: hän on aloittanut vain kolme liigapeliä, eikä lisä rotaatio ole ihanteellista.
Terveemmän vaihtoehdon, joukkueen Jan Paul van Hecke (4,9m), on pelannut jokaisen minuutin seitsemässä aloituksessaan ja kerännyt kuusi DEFCON-pistettä, tavoittanut rajan kolmesti sekä tehnyt maalin tällä kaudella.
Porro tarjoaa hyökkäysriskin, mutta Van Hecke vaikuttaa paremmalta hankinnalta, jos peliminuutit ratkaisevat.

5. Igor Thiago (Brentford) – Fantasy maalit tulossa
Hinta: 7,8m
Omistus: 8,8%
Pelipaikka: Hyökkääjä
Vastustajat: NFO (Koti), BHA (Vieras), EVE (Koti)
Thiago on tehnyt yhden liigamaalin lähes 3,8 odotetulla maalimäärällä, mikä kuulostaa syyltä välttää häntä ennen kuin tarkastelee, mistä tekopaikat tulevat.
Brentfordin hyökkääjä on pelannut käytännössä jokaisen minuutin, on ensisijainen rangaistuspotkujen ottaja ja on lisännyt sylejä viime kauden kahdessa viimeisimmässä ottelussa.
Forest vierailee mehiläisten luona tällä viikoenn, ollen voittanut vain kerran ja hallussa ollut vain yksi nollapeli kahdeksassa ottelussa.
Brentford on luonut myös lähes 14 xG:ta, joten hyökkäysympäristö on terve. 7,8m hinnalla Thiago on kalliimpi kuin Jackson tai Evanilson, ja viimeistely on ollut turhauttavaa.
Siitä huolimatta taustatiedot viittaavat siihen, että maaliero on tulossa.