Crystal Palace 0-1 Arsenal: Otteluraportti ja pelaajaarviot

16.10.2026

Ennen ottelua – sosiaalisen median puheenvuorot

Otteluraportti

Premier League -nuoret aseet Arsenal otti toisen voittonsa kahdesta, kun Mikel Artetan ohjaamat Gunners kukistivat Selhurst Parkissa sitkeästi taistelleen Crystal Palacein illan ottelussa, jossa Arsenalin täytyi taistella jokaisesta metristä Etelä-Lontoossa varmistaakseen kolme pistettä Thamesin eteläpuolella.

Illan aikana nousi jälleen esiin kysymyksiä Gabriel Magalhãesin pysymisestä otteluun valmistetun XI:n ulkopuolella Artetan alaisuudessa, ja Gunnersin täytyi tehdä töitä todella kovaa toisen kasvuvaiheen suorituksessa, kun seuran nuoruuden into on alkanut levitä niiden kyvyn löytää kolme pistettä, vaikka suoritus ei olisikaan heidän tavallinen säkenöivä kahden tunnin elämys.

Gunnersin ensimmäinen maalipaikka osui alle kolmen minuutin pelin jälkeen, kun Kai Havertz sai pallon noin kaksikymmentä metriä maalista, kuitenkin Palace-pelaajien ympäröimänä, mutta hänen paineen alaisuudessaan hän näki Gabriel Martinellin vasemman puolikentän osion ja brasilialainen ohjasi pallon kohti maalia keskitäen ympäriinsä, mutta laukaus blokkautui.

Palace vastasi neljä minuuttia myöhemmin vastahyökkäyksen ensimmäisessä mahdollisuudessaan, kun Jeffrey Schlupp kiersi keskikentän ja löysi Odsonne Edouardin, joka syötti Jordan Ayewille juoksemaan Takehiro Tomiyasun ohi, mutta hänen keskityksensä-laatuinen laukauksensa torjuttiin kulmaksi.

Avauksen avauskymmentä viittätoista minuuttia kohti meno oli melko vaisua, vaikka Sakalla oli ajoittainen vaarallinen ansoitus Arsenalin puolustuskolmanneksella; Roy Hodgsonin miehet näyttivät vahvoilta vastahyökkäyksissä ja saivat toisen puolustuksen mahdollisuuden Edouardin ylittäessä ykköseen ja pidätyspeli oli hyvää odottaen lisäapua, mutta seuraava paikka ei johtanut tulokseen.

Palacella oli avaushuoneissa paremmat paikat matsin ensimmäisen puolen tunnin aikana kotijoukkueen edessä Selhurst Parkissa, ja Arsenal sai puoliteollisen epävarman rangaistuksen kiinni 26. minuutilla tuomion David Cooten toimesta, ja VAR vahvisti kenttäpäätöksen.

William Saliban raskas kosketus uhkasi antaa Ayewille mahdollisuuden rynnätä boksiin sisäpuolelta, mutta ranskalainen lupaus teki viime hetkellä täydellisen torjunnan pitääkseen Gunnersin puolustuspään kunnossa.

Arsenal meni heti toiseen päähän ja sai jälleen hyvän paikan Nketiahin kautta Rice’n löytämänä, mutta Nketiah epäonnistui viime hetkellä nappulataklauksellaan ohittaakseen maalivahti Johnstone’n, ja hänen kierteinen lohkeamisensa lipui yli maalin.

Ensimmäisen jakson viimeisten viiden minuutin aikana Martin Ødegaard iski hurjan kierteisen nykyhetken maalinsa Johnstoneen kohti Gunnersin ensimmäistä laukausta suoraa kohti maalia illan aikana, mutta toistaiseksi Artetan miehet eivät saaneet johtomaalia syntyneestä kulmapotkusta – tuolloin jo kuudennen – aikaan toisen kunnollisen mahdollisuuden luomiseen, joka jäisi ensimmäisen puoliajan viimeiseksi merkittäväksi hyökkäyssuoritukseksi.

Kuinka ollakaan Hodgson tai Arteta ei tehnyt puoliajan vaihtoja, ja Arsenal toivoi muuntavansa suhteellisen hallinnan tulokseksi toisella jaksolla, mutta Palace aloitti toisen jakson suuremmalla aikomuksella, kun Tyrick Mitchell teki päälle menevän juoksun ennen kuin hänen maalille suuntaamansa pallo jäi vaisuksi.

Gunnersillä oli vihdoin ansaittu tilaisuus 51. minuutilla, kun Nketiah ohitti varoituslinjan ennen kuin Johnstone sai kosketukseen ja yritti kiertää maalivahtia, ja Ødegaard sijoitti rangaistuspotkusta johtonsa Arsenalille ansaitusti 1–0.

Palace sai rangaistuspotkun vaarallisesta paikasta, kun Eberechi Eze kaadettiin juuri rajan ulkopuolelle Saliban toimesta, mutta Englantilainen ei onnistunut ohitteama Ramsdalea ylimääräisessä laukauksessaan, ja se oli signaali Gunnersille siitä, että Eagles pystyy vielä hakemaan tasoitusta ylöspäin mennessään.

Gunnersin meno sai lopulta kymmenen miestä, kun Tomiyasu nouti Ayewin viimeisellä ja näytti olevan menossa maalille; hänen toinen varoituksensa tuli toisen puolikkaan aikana aiemmin nimenomaan ajanpelistä, ja Palace alkaa nyt pitämään kiinni omista tasoitusmahdollisuuksistaan illan käsittelyssä.

Martinelli korvattiin illan aikana kahden maanmiensä Gabriel Magalhãesin toimesta, mikä ei suuresti miellyttänyt hänen omaa näkemystään, mutta sisään tullut brasilialainen toppari lakkautti ajatuksen siitä, etteivät hän olisi käytettävissä.

Hodgsonin miehillä oli itsekin rangaistuspyyntö siirryttyään Ezen loistavaan palloon, kun Eze pääsi kuljettamaan Pallon Ricea ja Parteya ohi raja-alueelle ennen kuin näytti siltä, että hänet rikottiin, mutta VAR yhtyi kenttäpelin päätökseen.

Arteta pyysi kokeneen keskikenttäpelaaja Jorginhon auttamaan pelin loppuunsa mennessä ottaen Nketiahin pois, joka kokonaisuudessaan ei tehnyt maalia, mutta oli illan aikana yksi Arsenal’n parhaista pelaajista, ja Arsenal näytti löytävän kentältä toisen kontrolloijan sekä tarjosi hieman enemmän puolustuksen lujuutta, kun Palace jatkoi tasoitusyrityksiä.

Viimeisten viiden minuutin aikana ennen lisäaikaa soitto soi jälleen, kun Edouard suuntasi ohjaavia kulmakoristeita Ramsdalen kaukaiseen kulmapuolelle Mitchellin ollessa hyvä hyvä whip-paikassa, ja kotkat taisivat edelleen tehdä erittäin epätoivoisia yrityksiä saadakseen kunnioitettavan pisteen jo varhaisen kauden jälkeen.

Gunners teki vielä kaksi lopullista puolustusmuutosta vahvistaakseen puolustuslinjaa tuoden sisään Oleksandr Zinchenkon ja Jakub Kiwiorin Palacein yhä koputtelessa ovea, joka roikkui saranoilla kuin seitsemän minuutin lisäaika näytettiin lisätyn.

Kuinka paljon pelissä yritettiin, Palace ei lopulta onnistunut tasoittamaan ennen loppuvihellystä Lontoon eteläpuolella, kun Arsenal piti kiinni riittävästi varmistaakseen toisen voiton kauden aikana tuloksella, joka osoitti jälleen rohkean suorituksen nuorelta Gunners-ryhmältä, joka on yhä julkisuuden valokeilassa viime kauden jälkeen toisen sijan saavuttamisen vuoksi.

Palace toimi odotusten mukaan ja heillä oli useita vastuullisia paikkoja kovasti taistellussa ottelussa, josta he varmasti löytävät positiivista, huolimatta pitkän aikavälin managerin paineesta, mutta nuorten pelaajien ryhmä osoittaa, että seuralla on tulevaisuus jo nurkan takana.

Kaiken kaikkiaan Arsenal ansaitsi kaikki kolme pistettä Gabriel Jesusin, Jurriën Timberin poissaoloista sekä Gabrielin ja Zinchenkon poissaolosta XI:stä illan ottelussa.

Avaintilastot (pelaaja)

Crystal Palace Player Ratings

Arsenal Player Ratings

Lue lisää uutisia alempaa

Manchester City löytää täyden sopimuksen belgialaisen laitahyökkääjän Jérémy Doku

Al-Ahli esittää ensimmäisen tarjouksen argentiinalaisesta Rodrigo De Paulista

Manchester Cityn loukkaantumistiedot Kevin De Bruyneen, Bernardo Silvan ja John Stonesin tilanteista

contact@tervarit.fi

Olen oululainen urheilutoimittaja ja intohimoinen jalkapallon seuraaja. Tervareissa kirjoitan suomalaisen ja kansainvälisen jalkapallon ajankohtaisista uutisista, pelaajista ja otteluiden kiinnostavimmista käänteistä. Haluan tuoda lukijoille tarinoita, jotka tekevät jalkapallosta paljon enemmän kuin pelkän pelin.