Premier League -jättiläiset Chelsea ovat jo 2023-24-kauden varhaisessa vaiheessa tarkassa katsastuksessa, vaikka Stamford Bridgen kesäiset menot ovat jatkuneet ja Mauricio Pochettinon ohjastamat Blues kohtasivat turhauttavan 1–0:n tappion Steve Cooperin johtamaa Nottingham Forestiä vastaan Länsi-Lontoossa.
Toisen puoliajan jälkeen sisään tullut Anthony Elangan yksittäinen maali varmistiForestin kaikki kolme pistettä ja ajoi kaksinkertaiset European Cup -voittajat keskikastiin uransa aikana kohtuullisen alun jälkeen Cooperin johdolla, joka on sisältynyt myös taistelullisiin esityksiin Arsenalia (2–1) ja Manchester Unitedia (3–2) vastaan.
Anthony Elanga runs right by Chelsea’s defense and scores for Forest! 💨
📺 @USANetwork pic.twitter.com/0QM0FWrBgr
— NBC Sports Soccer (@NBCSportsSoccer) September 2, 2023
Mutta koko keskustelu kiertää todennäköisesti Chelseaa, kun Blues oli kotipublikin edessä melko synkällä esityksellä Bridgeissä, jossa he rakensivat 21 laukausta mutta testasivat Matt Turneyta vain kahdesti, samalla kun Forestin päässä vastapuoli pääsi tekemään saman määrän suuria maalipaikkoja kuin Chelsean puolella, vain seitsemällä laukauksella.
Chelsea’s build up play has been the most disappointing aspect of the play today. So slow, so little movement. It is a credit to Forest too but just limited the times Sterling gets on the ball and runs at them.
— Nizaar Kinsella (@NizaarKinsella) September 2, 2023
Siitä huolimatta, että seura on käyttänyt viime vuoden kesästä lähtien miltei miljardia puntaa, on vaikea kuvitella, että lopputulos olisi millään tavalla hyväksyttävissä.
Ei ole epäilystäkään siitä, että suunnitelma nuorelle pelaajakaartille, jonka seura on hankkinut, tähtää asteittaiseen kasvuun, joka voi seuraavina kausina osoittautua valtavaksi, mutta keskustelu siitä, kuinka paljon rahaa on käytetty, mihin se on käytetty ja pystyykö seura ylläpitämään turhauttavia tuloksia usean kauden ajan, asettaa projektin tielle ennen kuin se todella saa riittävän nosteen.
Mahdollisuus, että Chelsea kehittyisi jalkapallon Spruce Gooseksi, on yhtä suuri kuin se, että seura nousisi 85 000 jalan korkeuksille kuin SR-71 Blackbird; ja siinä piilee tämä ongelma.
Kanavoimalla uusia hyökkäysrakenteita koordinoiduksi kokonaisuudeksi on hankalaa, vaikka olosuhteet olisivatkin paremmat, mutta tänäänkin nähtiin, että Chelsealla ei näytä olevan todellista keksintöä eikä mielikuvitusta luovassa osastossa, kun pelin keskikentän ja loppupuolen jaksot näyttivät enemmän yksittäisten hetkien kuin kollektiivisen panoksen kautta tapahtuvaa tilan luomista ja hyödyntämistä.
Lisäksi, verrattuna aiempiin aikoihin, jolloin Chelsealla oli riveissään pelaajia, jotka osaivat nuna maalipaikat tarkasti, tämä avainaspekti puuttuu tällä hetkellä pahasti. Nicolas Jackson, joka oli tänäänkin jälleen eläväinen uudessa seurassaan, ei ole vielä se pelaajamalli, johon Chelsea voisi luottaa tärkeiden maalipaikkojen tiimoilta, mikä ilmeni hänen missatessaan valtavan maalipaikan toisen puoliskon aikana.
Yhteenvetona voidaan todeta, että pelin hallinta ja laukaisuyritysten määrä huolimatta Chelsea on yhä raakaa ja etsii vielä menetystään. Ei epäilystäkään siitä, etteikö heillä voisi olla parempaa tulossa ajan myötä kauden edetessä, samalla kun viitteitä on siitä, että heidän pitäisi olla parempia kuin nykyinen suoritus.
Tätä ei pidä asettaa Forestin syyksi, joka on epäilemättä parantanut otteitaan tämän kauden aikana verrattuna 2022-23-kauteen ja jolla on kentällä selkeämpi identiteetti kuin vastustajallaan.
Mutta Chelsealle aika esiintyy kahdessa muodossa: se voi olla heidän suurin liittolaisensa tai suurin vihollisensa.
Avainpelaaja-tilastot
Cole Palmer in 28 mins vs. Nottingham Forest:
85% pass accuracy
45 touches
28/33 passes completed
18/23 final third passes completed
3/4 dribbles completed
3 ground duels won
2 ball recoveries
1 key passLooked bright on debut. ⭐ pic.twitter.com/ERgu1DOvSl
— Statman Dave (@StatmanDave) September 2, 2023
Despite only being on the pitch for 28 minutes, Nicholas Jackson (5/6) was the only player for Chelsea who completed more dribbles than Cole Palmer (3/4).
Encouraging signs. 💫 pic.twitter.com/4T6TgQqkJV
— Statman Dave (@StatmanDave) September 2, 2023
Moises Caicedo’s game by numbers vs. Nottingham Forest:
89% pass accuracy
69 touches
49/55 passes completed
5/6 ground duels won
3/4 long balls completed
3/3 tackles wonSolid performance. 🦾 pic.twitter.com/BFzhqY4AhS
— Statman Dave (@StatmanDave) September 2, 2023
Anthony Elanga in 45 mins vs. Chelsea:
22 touches
4/7 ground duels won
3/4 dribbles completed
3 ball recoveries
3 shots on target
1 goalWoahhh, it’s Elanga. 🇸🇪 pic.twitter.com/riPdE5D966
— Statman Dave (@StatmanDave) September 2, 2023
Taiwo Awoniyi’s last 8 Premier League games:
⚽⚽ vs. Southampton
⚽⚽ vs. Chelsea
⚽ vs. Arsenal
⚽ vs. Crystal Palace
⚽ Arsenal
⚽ vs. Sheffield United
⚽ vs. Manchester United
🅰️ vs. ChelseaCan’t stop, won’t stop. 😮💨 pic.twitter.com/Xn134GfX8u
— Statman Dave (@StatmanDave) September 2, 2023
Pelaaja-arviot

